
A hiperpigmentált bőr
oka, tünete, kezelése
Hiperpigmentált bőrre való kezeléseim lentebb találod!
A bőr színét a vörösvértestekben lévő hemoglobin, a hámsejtekben lévő melanin és a szaruréteg lipidjében oldott karotinok aránya határozza meg. Kóros körülmények között a bőrt többféle külső vagy belső eredetű pigment színezheti.
A bőr festékanyaga, a melanin nevű fehérje a hámréteg legalsó rétegében, a bazális rétegben, a melanocitákban keletkezik fehérjeszintézis során. A bőr kétféle színű melanint tartalmaz: a fekete eumelanint és a vörös színű feomelanint. Egységnyi területen a kétféle szín aránya határozza meg a bőr és a haj színét is. A bőr festékanyagának, a pigmentnek keletkezéséhez egy gyűrűs aminosavra, a fenil-alaninra van szükség, ami enzimatikus oxidációval alakul több lépésben melaninná. A folyamat enyhén lúgos közegben megy végbe zavartalanul. Az oxidációt segítő enzimek működéséhez réz(II)ionokra van szükség. Amennyiben az enzimek működése gátolt, vagy hámoldó jól felszívódó anyagokat, pl: szalicilsavat vagy nehézfénionokat juttatunk a bőr mélyebb rétegeibe, akkor a festékképzés csökken.
A melanin oxidálószerek hatására színtelen anyaggá lesz, így a bőr halványítható.
A festékképződést az ibolyántúli sugarak gyorsítják. Belső elválasztású mirigyeink közül a hipofízis, a mellékvesék valamint a nemi mirigyek játszanak szabályozó szerepet a pigment szintézisében.
Gyulladás utáni pigmentáció: az eredeti elváltozással azonos alakú pigmentfolt maradhat.
Májfolt: a homlokon és az arcon keletkező, halványbarna, éles szélű, szimmetrikus pigmentáció. A melanint termelő sejtek több pigmentet állítanak elő. Okozhatja: gyógyszer, illatszer hatása, terhesség, bizonyos betegségek (pl: máj).
Fototoxikus pigmentáció: fototoxikus anyagok - bermagott, kátrány származékok, növényi hatóanyagok (furokumarinok) - az UV sugárzás bőrkárosító hatását minden egyénnel fokozzák és melanocyták stimulálója révén hiperpigmentárció kialakulását eredményezi.
Fizikai behatás utáni pigmentáció: vakarózás helyén, röntgenbesugárzás után, tartós nyomásnak kitett bőrterületeken keletkezhetnek. (A pigmentfoltot nem csak melanin többlet okozhatja.)
Kezeléseim:
GREEN PEEL: segítségével halványíthatóak a pigmentfoltok.
Savas kezelések: hatásosak a hiperpigmentált bőrökön.
Bio LED terápia: fehér színével kezelhető a hiperpigmentált bőr.
Mikrodermabrázió: segítségével könnyedén kezelhetőek a pigmentfoltok.
Az igazán látványos eredmény érdekében a rendszeresség elengedhetetlen!